Агон
Агора
Акрополь
Актор
Апотропей
Бог
Вакханалія
Герма
Герой
Гібріс
Гімнасій
Громадянин
Гомер
Грецька мова
Дем
Демократія
Діонісії
Екклесія
Епос
Ефеб
Жертвопринесення
Калокагатія
Канон
Катарсис
Кераміка
Комедія
Космос
Ксен
Лекіф
Лірика
Маска
Метр
Мімесис
Містерії
Музика
Не громадянин
Обол
Олігархія
Олімпійські ігри
Оракул
Ордер
Остракізм
Поліс
Проза
Сатирова драма
Свято
Симпосій
"Сім мудреців"
Сфінкс
Театр
Теорикон
Тиранія
Тирановбивці
Трагедія
Фаланга
Філософська школа
Хор
Хорег
Олімпійські ігри

Олімпійські ігри - найважливіші із загальногрецьких агонів - були частиною релігійного свята, яке було присвячене Зевсу. Вони проходили у місцевості, яка називалась Олімпія (в області Еліда у Пелопонесі). Там знаходилось найзначніше у Греції святилище Зевса, на території якого розташовувались храми, скарбниці, стадіон, іподром, палестри, гімнасії та інші споруди. Серцем святилища був давній священний гай Зевса - Альтіс. У храмі Зевса Олімпійського знаходилась статуя бога, створена скульптором Фідієм, яка вважалась одним із семи чудес світу.

Згідно із міфологічними оповідями, Олімпійські ігри заснував Геракл у сиву давнину. Тим не менш у IV ст. до н.е. вчені вирішили починати їхній відлік з 776 р. до н.е. - саме з цього часу велись списки переможців. Від цієї ж дати вели лік часу деякі грецькі історики, які рахували час за олімпіадами (наприклад, битва при Марафоні відбулась «у 3-й рік 72-ї олімпіади»).

Брати участь в іграх могли тільки повноправні громадяни полісів, не заплямовані пролиттям крові. До програми входили різні змагання, найважливішими з яких були п'ятиборство, біг на різні дистанції, боротьба, панкратій (поєднання кулачного бою і боротьби, де дозволялись усі види ударів), а також скачки і змагання колісниць. Переможці ігор (олімпіоніки) нагороджувались вінками з дикої маслини й користувались особливою шаною.

На ігри до Олімпії з'їжджались тисячі паломників - окрім спортивних агонів, під час свята укладались торговельні угоди, відбувались публічні виступи поетів та музикантів, оголошувались нові закони й договори. У той момент коли оголошувались ігри, грецькі поліси тимчасово припиняли усі воєнні дії - це називалось «священний мир» (екехерія).

У 394 р. н.е. імператор Феодосій, який утвердив християнство у якості державної релігії Римської імперії, заборонив Олімпійські ігри. За зразком античних змагань у 1896 р. було організовано Олімпійські ігри нового часу.

Метальник диска 

Розпис червонофігурного кіліка. 

V ст. до н.е.

© Діма Михайловський,
книга «Давньогрецька культура: словник».
Коментарі