Агон
Агора
Акрополь
Актор
Апотропей
Бог
Вакханалія
Герма
Герой
Гібріс
Гімнасій
Громадянин
Гомер
Грецька мова
Дем
Демократія
Діонісії
Екклесія
Епос
Ефеб
Жертвопринесення
Калокагатія
Канон
Катарсис
Кераміка
Комедія
Космос
Ксен
Лекіф
Лірика
Маска
Метр
Мімесис
Містерії
Музика
Не громадянин
Обол
Олігархія
Олімпійські ігри
Оракул
Ордер
Остракізм
Поліс
Проза
Сатирова драма
Свято
Симпосій
"Сім мудреців"
Сфінкс
Театр
Теорикон
Тиранія
Тирановбивці
Трагедія
Фаланга
Філософська школа
Хор
Хорег
Фаланга

Фаланга - це бойовий стрій давньогрецької піхоти, який представляв щільну побудову важкоозброєних піхотинців - гоплітів у кілька шеренг (від 8 до 25).

Гопліти були найважливішою частиною ополчення давньогрецьких полісів. Повний комплект воєнного спорядження (паноплія) гоплітів включав панцир, шолом, поножі, круглий щит, спис і меч. Гопліти боролись у складі тісно зімкнутого строю. Щит, який тримав у руці кожен воїн фаланги, закривав ліву сторону його тіла і праву сторону воїна, який стояв поряд, так що найважливішою умовою успіху була узгодженість дій та цілісність фаланги. Найбільш уразливими у такій бойовій побудові були фланги, тому на крилах фаланги розміщували кінноту.

Фаланга, як вважають, з'явилась в Греції у першій половині VII ст. до н.е. У VI-V ст. до н.е. фаланга була основною бойовою побудовою у давніх греків. У середині IV ст. до н.е. цар Македонії Філіпп II створив знамениту македонську фалангу, додавши до неї певні нововведення: він збільшив число шеренг строю і взяв на озброєння довгі списи - саріси. Завдяки успіхам армії його сина Александра Великого македонська фаланга вважалась непереможною ударною силою.

Фаланга 

Сучасна ілюстрація

© Діма Михайловський,
книга «Давньогрецька культура: словник».
Філософська школа
Коментарі