ПЕРЕДМОВА
НОВИНИ З МАРКО РІХТЕРОМ
ВЛАДИСЛАВ БЕЗЛЮДНИЙ І ІНТЕРВ'Ю
ОГЛЯД КНИГ I ОБХІДНИК
ГЕЙМІФІКУВАТИ ЖИТТЯ I ВЛАДИСЛАВ БЕЗЛЮДНИЙ
ГЕЙМІФІКУВАТИ ЖИТТЯ I ВЛАДИСЛАВ БЕЗЛЮДНИЙ



Все, що ви прочитаєте далі — лише особистий досвід та думка автора. І автор чудово розуміє, що читач має право послати його разом з цією думкою до біса:)

Раніше, створюючи нову книжку, я спирався на купу правил, мав завжди певний порядок дій. Я розумів, що існує літературний канон, і дотримувався його. Намагався бути послідовним, і не робити нічого зайвого. Сприймав літературу, як науку, в якій є свої формули. Шукав нові підходи. Вдосконалював навички та стиль. Домігся певних успіхів, і... вигорів до чортів собачих.

Після чого більше не повертався до письменництва досить довго. Потім почалася пандемія. Здавалося б — ось тобі купа часу. Пиши! Але писати зовсім не хотілося. Далі підвали, евакуація у віддалене село, де я написав буквально кілька абзаців. Весь цей час мене мучила думка про те, що я нічого не робив, закинув недописані оповідання і книжки. Назвати цей період творчою кризою було б самообманом. У мене просто сіли батарейки після кількох років гонитви за успіхом, друку книжок, участі у творчих проєктах тощо. На піку форми я міг писати в рамках проєктів по одному оповіданню на день. Ці розповіді через раз потрапляли там у локальний топ серед кількох сотень людей. І моє его отримувало плюсики. Але ресурси людини (на жаль) не нескінченні. Просто ми всі відмовляємося прийняти цей сумний факт, а саме вигорання настає не раптово. Це накопичувальний ефект.

І ось 2023 рік. Я живу далеко від місць військових дій. Майже переміг ПТСР. У мене є час, і навіть натхнення. Чи пишу я? Так. Чи роблю я це регулярно? Ні. Чи влаштовує мене цей факт? Більш ніж.

І ось, чому.

Я не випадково почав свою розповідь про письменництво з підходу. Підхід у кожного свій. Комусь потрібна "плюшка" за зроблену за день роботу. Хтось потребує дедлайнів, щоб не кидати справу. А я, як виявилося, потребую відсутності необхідності щось робити. Коли мої книжки й оповідання перестали чекати. Коли поліграфістам не потрібно відправляти макет на друк... я знайшов свободу. Так, більше немає купи вподобайок і коментів. Так, я більше не продаю книжки, але... мене більше нічого не обмежує. Немає поспіху, дискомфорту. Немає нічого, що зазвичай не давало розслабитися.

Я зрозумів, що порада гейміфікувати своє життя — робоча. Що можна ставити не цілі, обов'язкові до виконання, а основні та побічні квести. Розгалужені завдання, де кожне рішення веде тебе до нової ігрової розвилки. У письменництві це працює просто ідеально. У мене є головний життєвий квест, і є список додаткових, за якими я розкидав кілька проєктів. Тільки от немає жодних обмежень за часом, після яких квестове завдання стає "червоним" - проваленим. Немає штрафів за це. Немає самокопання та іншої фігні, яка тільки заважає. Я прокидаюся без думки про те, що зобов'язаний написати якусь кількість знаків. Ідіть до біса. Я не Джордж Мартін. Я МОЖУ СОБІ ДОЗВОЛИТИ померти, не дописавши що завгодно. І це неймовірно приємне відчуття. І всім, хто мучиться думкою про те, що щось там не дописав, затягнув продовження або переклад... я бажаю лише одного — свободи від самозобов'язань.

Хтось подумає, що я пропагую серед авторів прокрастинацію. Ні. Лише одну важливу думку: ваш нормальний стан, здоров'я, та свобода важливіше за все. За книжки, дедлайни, успішність у школі та виші. Ви маєте цінувати свій труд. Але перш за все треба цінувати себе. Бо якщо загнати себе, як коняку, вже не буде різниці, що там хто допише... То ж баланс перш за все, пані та панове:)

© SURGEBOOK AWARDS,
книга «SBA NEWS I SEPTEMBER».
Коментарі